Krása a popularita futbalu (po anglicky soccer), ktorý poznajú na celom svete, je v jeho jednoduchosti. Dva tímy zložené z jedenástich hráčov sa usilujú kopnúť loptu do súperovej bránky.
V porovnaní s charakterom viacerých iných kolektívnych športov, ako je napríklad kriket alebo ragby, má futbal podstatne menej pravidiel a zápasy sú zväčša otvoreným a veľmi vzrušujúcim predstavením. Futbal považovaný za najobľúbenejší šport na svete sa hrá s nadšením a sledujú ho muži i ženy takmer v každej krajine našej planéty.
Ihrisko
Futbal sa hrá na rovnom trávniku v tvare obdĺžnika alebo na ihrisku s umelým trávnikom. Okraje ihriska sú vyznačené postrannými čiarami a bránkovou čiarou. Keď lopta prejde celým svojím objemom za čiaru, je aut. Ak je časť lopty na čiare, je stále v hre. Keďže väčšina zápasov sa hrá na tráve, umelý trávnik sa stále častejšie používa najmä v afrických krajinách, kde je šetrenie vodných zdrojov naliehavým problémom.
Futbalový tím je rozdelený na útočníkov, stredopoliarov, obrancov a brankára. Členovia tímu zaujmú pozície, ktoré zodpovedajú ich schopnostiam a štýlu hry. Hlavnou úlohou útočníkov je streliť gól. Útočníci vynikajú v rýchlosti, majú dobré schopnosti priestorovej orientácie, šikovnú prácu nôh a presnú strelu. Stredopoliari zabezpečujú spojenie medzi útokom a obranou. Ich úloha spočíva v útočnej aj obrannej hre. Obrancovia pomáhajú brankárovi chrániť bránku. Títo hráči sú efektívni v osobných súbojoch a ovládajú priestor vo vzduchu. Brankár, sólový hráč, môže vziať loptu do ruku a vykopáva loptu. V priebehu hry sú povolené výmeny hráčov, ale vymenený hráč sa už do hry nesmie vrátiť.
Veľkosť ihriska je na dĺžku 90 až 120m, na šírku 45 až 90m. Zápas sa začína kopom od stredového bodu, ktorý je uprostred ihriska. Ihrisko na dve časti rozdeľuje stredová čiara. Pokutové územie je také územie, v ktorom môže brankár chytiť loptu do ruky. Ak v tomto území brániaci tím poruší pravidlá, za ktoré by sa inde kopal priamy voľný kop, jeho následkom je pokutový kop. Oba tímy majú svoje technické územie, ktoré sa rozprestiera 1m od postrannej čiary, 1m od krajov lavičky, kde sedia náhradníci, kouč, jeho asistenti, lekár a masér. Kouč môže vstať z lavičky a udeliť z vyznačeného technického územia hráčom pokyny. Konštrukcia bránky pozostáva z dvoch bezpečne ukotvených vertikálnych žrdí, ktoré sú hore spojené horizontálnym brvnom, všetko v bielej farbe. Bránka je vysoká 244cm a dlhá 732 cm.
Jednou z trvalých príťažlivostí tohto športu je skutočnosť, že si vyžaduje iba jednoduchý výstroj. V oficiálnom zápase si musia hráči obliekať dresy s rukávom alebo bez, trenírky, štulpne, chrániče píšťal a kopačky. Zakázané je mať na sebe všetko ostatné, napríklad šperky.
Futbalová lopta má obvod kruhu 68-70cm, hmotnosť 410-450g a je naplnená tlakom 600-1100 gramov na štvorcový centimeter. Väčšina lôpt je obalená plátmi zo syntetickej kože, ktoré sú spojené švíkmi. Vo vnútri lopty je duša, ktorá je zväčša z latexu alebo butylu. Medzi dušou a vonkajším obalom je poťah z polyesteru alebo bavlny, čo dáva lopte pevnosť a dobrý odskok.
Hra
Kým sa hra začne, oba tímy sa rozostavia na svojej polovici ihriska vo formácií. Hra sa začína výkopom lopty, ktorá je na stredovom bode. Výkop z kopačky jedného z útočníkov musí smerovať dopredu. Potom sa oba tímy jednoducho usilujú kopnúť loptu do súperovej bránky. Lopta sa môže pohybovať po ihrisku akýmkoľvek dotykom tela, s výnimkou rúk a pliec. Víťazným tímom je ten, ktorý strelí za 90 minút väčší počet gólov. Ak ani jedno mužstvo nestrelí do konca zápasu gól, hra sa končí remízou. V prípade potreby určiť víťaza však niektoré podujatia umožňujú zápas predĺžiť o nadčas a ak je to potrebné, prídu na rad aj kopy zo značky pokutového kopu. Maximálny počet hráčov je 11. Zápas tvoria dva polčasy s prestávkou nie dlhšou ako 15 min. Rozhodca sleduje čas, v ktorom sa reálne hrá a môže tento čas predĺžiť. Ak ide o vyraďovacie kolá počas MS a na konci regulárneho času je remíza, tímy hrajú 2x15minút predĺženie.
História
Futbal je hra s loptou medzi dvoma súperiacimi tímami. Jej korene siahajú do antiky. V renesančnom Taliansku sa už hrala podrobnejšie rozpracovaná verzia tejto hry – calcio. Futbal v podobe, v akej ho poznáme dnes, objavili v Anglicku v polovici 19. storočia. Prvý klub Sheffield football club vznikol v roku 1863 a prvú súťaž The football association Challenge cup oficiálne zorganizovali roku 1872. FIFA bola založená roku 1904. Ako ukážkový šport bol futbal v programe na OH 1900 a 1904. Na OH roku 1908 sa stal oficiálnou súčasťou programu. Futbal je medzinárodne rozšírený šport, lebo má jednoduché pravidlá a nepotrebuje zložité vybavenie. Aj preto sa stali majstrovstvá sveta vo futbale globálnym fenoménom. Ani jedna medzinárodná športová udalosť nemá takú sledovanosť. Od začiatku televíznej éry roku 1958 sa vysielanie zápasov prenáša do celého sveta. Dnes má FIFA 203 členov.
Zaujímavosti
* Kým nevznikla v roku 1863 Futbalová asociácia, tento šport sa oficiálne nazýval asociačný futbal.
* Svetovým výkonným orgánom futbalu je Medzinárodná futbalová federácia – FIFA, ktorú založili v roku 1904.
* Približný počet kilometrov, ktoré nabehá stredopoliar počas zápasu je 11.