Konské dostihy zvyčajne pozostávajú zo šiestich pretekov na rôzne vzdialenosti. V lete sú mítingy na hladkej dráhe, v zime sa usporadúvajú v niektorých krajinách halové skokanské súťaže.
Kone sú trénované tak, aby súperili navzájom na základe svojho veku a skúseností. Džokeji sú nižších a ľahších postáv a veľmi súťaživé typy.
Dostihová dráha
Sú dva typy rovinových dráh. Trávnaté dráhy sú umiestnené na zvlnených prírodných terénoch a podstatne sa odlišujú tvarom a veľkosťou. Niektoré sa jazdia proti smeru hodinových ručičiek a iné v smere hodinových ručičiek. Viaceré majú dostatočné dlhé rovinaté úseky, aby zorganizovali päť krátkych 500 – metrových pretekov. Hlinené dráhy do každého počasia sú umelo upravované a hladké a vo viacerých krajinách sa jazdia iba v smere hodinových ručičiek.
Pravidlá pretekov
Keďže v jedných pretekoch sa dá vyhrať alebo prehrať veľká čiastka peňazí, je veľa pravidiel a predpisov, aby sa predchádzalo prípadným podvodom. Napríklad, nijaké preteky sa nemôžu odštartovať skôr, kým neoznámia koniec stávok na víťazného koňa. Aj kone majú antidopingové kontroly.
Drezúra
Drezúra sa nazýva aj konský balet. Je to najvyššia ukážka jazdectva. V tomto odvetví starom niekoľko storočí je jazdec skúšaný sériou precíznych pohybov s koňom. Očakáva sa, že jazdec bude pekne oblečený a kôň vyčesaný.
História
Prví ľudia, ktorí jazdili na koni, boli pravdepodobne nomádi v období medzi rokmi 4000 a 3500 pred n. l. Využívanie koňa pri základných ľudských činnostiach sa rozvíjalo celé stáročia. V 14. str. sa kontinentálni Európania začali zaujímať viac o akademické a vojenské aspekty jazdeckého umenia, kým Angličania sa sústreďovali viac na športové využitie koňa. Keď stroje začali nahrádzať kone v doprave, do popredia sa dostali športové aspekty jazdectva.